Nagrade priznanja

nagrade-priznanjaPregledajte nagrade i priznanja naše osnovne škole "Jurja Dalmatinca Šibenik"... ...

pogledaj više

Aktualni projekti

Upoznajte aktualne projekte naše osnovne škole "Jurja Dalmatinca Šibenik"...

pogledaj više

Foto galerija

Pogledajte foto galeriju naše osnovne škole "Jurja Dalmatinca Šibenik"...

pogledaj više

01
Srp

Aktualni projekti 1

Aktualni projekti 1

ŠTO SU JELI NAŠI STARI

Što su jeli i kako su se veselili naši stari je projekt OŠ Jurja Dalmatinca realiziran u šk. god. 2010./2011. i prezentiran povodom Dana Škole 20. travnja 2011.

Svako obilježavanje Dana škole OŠ Jurja Dalmatinca započinje školskim projektom koji je ove godine nosio naslov : Što su jeli i kako su se veselili naši stari.
U projektu je sudjelovalo 80 učenika od prvog do osmog razreda, 15 učiteljica i profesorica, tehničko osoblje i stručni suradnici Škole koji su se prigodno odjenuli u narodnu nošnju Šibenske županije.
Postavljena je izložba fotografija s povijesnim motivima grada Šibenika i Šibenske županije, te izložba starih zaboravljenih predmeta čiji su nazivi bili navedeni na plakatu.
Napravljen je poster na temu narodne nošnje Šibenskog kraja odnosno Šibenske kape.
Dan Škole se ove godine poklapao s blagdanom Uskrsa pa je dio uređenja školskog prostora bio posvećen tomu. Napravili smo papirnato, procvalo, Uskršnje drvo Zeleni Jura,j a panoe smo ukrasili učeničkim crtežima s motivima Uskrsa.
Upriličen je dječji igrokaz Didino blago u kojem su učenici trećeg razreda prikazali stare predmete.
Učenici područne škole Bilice prikazali su Zaboravljene igre i ispričali legende svoga kraja.
Učenici su otplesali Šibensko kolo, a školska klapa je otpjevala narodni napjev Oj Dobriću vodo ladna.
Za Dan škole pozvan je KUD Sloga iz Pakova sela koji su otplesali tradicionalno kolo svoga kraja, KUD Bedem iz Grebaštice koji su otpjevali narodni napjev, ojkalicu uz diple - narodni instrument i Dane Jurić koji je na guslama ispjevao epske pjesme.
Kao vrhunac projekta predstavljena je zbirka tradicijskih jela naše županije pod nazivom Što su jeli i kako su se veselili naši stari. Neka jela iz kuharice su pripremili nastavnici i roditelji kao doprinos svečanosti proslave Dana Škole. Ispunjeni Uskršnjim duhom željeli smo obradovati i sugrađane u pučkoj kuhinji jelima koje smo pripremili.
Kao dio školskog projekta izdana je knjižnica Kako su se zabavljali naši stari koju su pripremili učenici i učiteljice područne škole Bilice. Učenici su od svojih roditelja, baka i djedova prikupili stare igre i brojalice te ih zapisali.
Cilj ovog projekta je bio očuvanje tradicije šibenskog kraja kroz prikaz narodnih nošnji, običaja, jela, napjeva i plesa sa svrhom osvješćivanja i uključivanja cijele lokalne zajednice što je i ostvareno.

 

J. Dalmatinac

O njegovoj mladosti, školovanju i prvim radovima zna se vrlo malo. Godine 1441. dolazi u Šibenik ...nauči više

Kontakt podaci

OŠ Jurja Dalmatinca Šibenik
Stipe Ninića 27
HR - 22000 Šibenik

Ravnatelj: Tel.: +385 22 212-451

Tajnica:     Tel.: +385 22 212-452

                Fax: +385 22 219-131

Računovođa:

                Tel.: +385 22 200-410

Stručna služba:

                Tel.: +385 22 200-415

Knjižnica:  Tel.: +385 22 200-416

Porta:        Tel.: +385 22 200-417

e-mail : ured@os-jdalmatinca-si.skole.hr

Nastava

u školskoj godini 2020/2021.
za prvo polugodište završava za:


Countdown
expired